Program Staff

AYS Program Staff

AYS Program Directors 2013-2014

AYS Program Directors 2013-2014

AYS has a fantastic team, and we truly believe we have some of the best in the field!  Every AYS site is staffed with a program director and assistants. AYS staff are CPR and First Aid certified, attend ongoing professional development sessions, and, most importantly, are dedicated to providing a safe and nurturing environment for your child.  Because our programs are located in the school, AYS staff works directly with school staff to ensure a smooth transition for your child between the school day and AYS time.

Interested in joining our team?  Visit our career page for current opportunities!

Program Directors

CHARTER SCHOOLS

Indiana Life Sciences Academy – Kelle Laura Rogers

Phalen Leadership Academy – Mekissa Jones

DECATUR TOWNSHIP SCHOOLS

Blue and Gold Academies (21st CCLC) – Shelby Winters and Matt Cepican

Liberty Early Elementary - Le’Lani Spicer

IMG_0106

Stephen Decatur Elementary – Angela Maxey

Valley Mills Elementary – Pamelia Phelps

West Newton Elementary – Marcus Jackson

INDIANAPOLIS PUBLIC SCHOOLS

IPS School 57 – Jamanique Best-Isiwele

IPS School 59 – Kami Bennett

IPS School 60 – Theresa King

IPS School 70 – TyQuasia Straughan

IPS School 84 – Jaime Zimmermann

IPS School 91 – Mary Jo Havens

NOBLESVILLE SCHOOLS

Hazel Dell Elementary – Jamie Gunn

Hinkle Creek Elementary – Peggy Byers

IMG_0890

Noble Crossing Elementary – Robert Babcock

North Elementary – Kelly Cheney

Promise Road Elementary – Courtney Timmer

Stony Creek Elementary – Marcy Klapper

White River Elementary – Teri Magers

NORTHWEST HENDRICKS COUNTY SCHOOLS

Pittsboro Elementary – Denise Smeltzer

North Salem Elementary – Michelle Staton

NORTH MONTGOMERY SCHOOL CORPORATION

Northridge Middle School (serving the district’s three elementary schools) – Peggy Jo Bane

staff-training-robotics-1-(1)

PAROCHIAL SCHOOLS

St. Lawrence – Virginia Davenport

St. Luke – Rita Johnson

St. Louis de Montfort – Kathy Lotarski

St. Maria Goretti – Shannon Cross

SHELBYVILLE CENTRAL SCHOOLS

Hendricks Elementary School (combined to serve Hendricks, Coulston, and Loper Elementary

Schools) – Mariah Rosales

SPEEDWAY SCHOOLS

Wheeler Elementary – Floyde Carson

Newby Elementary – Blanche Wright

WASHINGTON TOWNSHIP SCHOOLS

Allisonville Elementary – Amy McQuistion

Crooked Creek Elementary – Sue Turner

Fox Hill Elementary – Terri Golder

Greenbriar Elementary – LaToya Madden

John Strange Elementary – Donna Smith

Nora Elementary - Fran VanMaaren

Spring Mill Elementary – Linda Johnson

FC11image21st CCLC PROGRAMS

IPS School 43 – Sabaea Pipkin

IPS School 106 – Dawn Taylor

Southeast Neighborhood School of Excellence (SENSE) – Jewel Carlisle

EARLY CHILDHOOD

Noble Crossing Early Childhood – Laura Johnson and Mechelle Lapsely

Promise Road Early Childhood - Dawn Floor and Jackie McNamara

Hinkle Creek Early Childhood – Robyn Bewley and Sonya Whitacre

North Salem  Early Childhood – Michelle Staton

Liberty Early Elementary (Kindergarten only) – Le’Lani Spicer